متفرقه

سلامتی با صبحانه

شاید فکر می کنید اگر صبحانه نخورید خیلی هم مهم نیست، بعدا بیشتر غذا می خورید و آن را جبران می کنید. واقعیت این است که حذف صبحانه از رژیم و برنامه غذایی عوارض نامطلوب و حتی منفی زیادی برای سلامتی به همراه دارد. اما چرا اولین وعده غذایی روز مهم است و اهمیت خوردن صبحانه چیست؟ خوردن صبحانه چه ارتباطی با وزن دارد؟ چرا کودکان به صبحانه احتیاج دارند؟ صبحانه خوب چه صبحانه ای است؟

از آنجایی که وعده صبحانه اولین غذایی است که بعد از چند ساعت خواب و نرسیدن هیچ غذایی به بدن میل می شود، در سوخت و ساز بدن نقش ویژه ای دارد. خوردن صبحانه، البته صبحانه ای که از مواد غذایی مغذی و سالم درست شده باشد، نه تنها باعث می شود تا سطح انرژی شما بالا بیایید، بلکه به دلیل نقشی که در شروع سوخت و ساز بدن ایفا می کند باعث کاهش وزن نیز می شود.

به همین دلیل است که در اکثر رژیم غذایی لاغری تاکید زیادی بر روی مصرف صبحانه می شود و در هیچ برنامه غذایی کاهش وزنی نمی بینید که در آن وعده صبحانه حذف شده باشد. علاوه بر این بسیاری از مطالعات نشان می دهد که خوردن صبحانه به طور کلی برای سلامتی از جمله حافظه و تمرکز بهتر ، کاهش سطح کلسترول و احتمال ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی و اضافه وزن ارتباط دارد.

حتی برخی از مطالعات نشان می دهد، افرادی که صبحانه می خورند عادت های سالم تری در زندگی داشته و به اصطلاح سبک زندگی سالم تری دارند. کنار گذاشتن وعده صبحگاهی ریتم سوخت و ساز بدن و نوع و میزان غذایی که در وعده های بعدی میل می کنید را هم به هم می زند. زمانی که از خواب بیدار می شوید ، قند خون مورد نیاز بدن برای عملکرد بهتر ماهیچه ها و مغز معمولا کم است، به همین دلیل خوردن صبحانه برای کمک به بالا آمدن قند خون که برای کارکرد صحیح ماهیچه ها مغز لازم است اهمیت زیادی دارد.

چرا صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روزانه محسوب می‌شود؟

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی به حساب می‌آید و کسانی که این وعده غذایی را در برنامه روزانه خود می‌گنجانند، از سلامت بیشتری در طول زندگی خود برخوردارند.

 اگر شما روز را با خوردن صبحانه کامل شروع کنید، بیشتر احساس سرزندگی می کنید، انرژی بیشتری برای حرکت و فعالیت دارید و این یعنی اینکه انرژی بیشتری می سوزانید.

صبحانه‌ای که از غلات کامل با فیبر غذایی کافی تشکیل شده باشد می‌تواند از نوسانات قند خون در طول روز جلوگیری کند و به این ترتیب مانع از آسیب‌های ناشی از بالا بودن قند خون گردد.

صبحانه برای تحریک سوخت و ساز بدن

می‌توانید بدنتان را مانند اجاقی تصور کنید که برای روشن‌ماندن نیاز به هیزم دارد. صبحانه نیز نقش همان هیزم را دارد. این وعده غذایی اولین وعده غذایی بعد از روزه شبانه بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است. صبحانه برای تحریک متابولیسم بدن لازم است تا سوزاندن کالری‌های دریافتی و انرژی‌های مصرفی در طول روز کنترل شوند.

صبحانه برای تنظیم قند خون بدن

صرف نظر کردن از صبحانه، ارتباط زیادی با اشتها دارد. نخوردن صبحانه باعث کاهش تدریجی قند خون می‌شود و این مسئله فرد را بیشتر به سمت ریزه‌خواری به خصوص خوردن شیرینی‌جات می‌کشاند. همین مسئله نیز دزد انرژی است. محققان دانشگاه ناتینگهام ثابت کرده‌اند افرادی که صبحانه نمی‌خورند در طول روز میل بیشتری به خوردن غذاهای شیرین و چرب دارند. این مسئله نیز میزان انرژی را کاهش می‌دهد.

خلق و خویتان را تغییر می‌دهد

یک صبحانه‌ی سالم و کامل از آنجایی که تا زمان ناهار، سطح قند خونتان را تنظیم نگاه می‌دارد، برای خلق و خوی شما معجزه می‌کند!

بر روی حافظه‌ی شما تأثیر می‌گذارد

تحقیقات نشان داده  آن دسته از افرادی که صبحانه می‌خورند، از حافظه‌ی کوتاه مدت بهتری نسبت به کسانی که صبحانه را نادیده می‌گیرند بهره می‌برند.

تأثیر منفی بر غلظت خون


زمانی که به بدن شما برای مدت طولانی غذا نرسد، مغز شما بر روی ذخیره‌ی انرژی متمرکز می‌شود. همین امر موجب کاهش غلظت خون شما می‌شود. سردرد و احساس گرسنگی، با از بین بردن تمرکزتان به مشکلات شما خواهند افزود.

فروشگاه طبیعت زاگرس گزینه های مناسبی برای یک صبحانه خوشمزه و پرانرژی را به شما پیشنهاد می دهد.

چند صبحانه خوشمزه ایرانی

اگر یک صبحانه‌ی سبک جوابگوی اشتهای ایرانیان نباشد، حلیم گزینه‌ی مناسبی برای یک صبحانه‌ی مفصل است. حلیم ترکیبی از گندم، دارچین، کره و شکر است که در یک ظرف بزرگ به همراه گوشت پخته می‌شوند. حلیم را می‌توانید به‌صورت گرم یا سرد میل کنید. املت هم یکی دیگر از غذاهای محبوب در صبحانه‌ی ایرانی است.

عدسی از صبحانه های خشمزه و بسیار مفید و انرژی زای ایرانی است که مخصوصا رد روزهای سرد پاییز و زمستان علاوه بر خوشمزه بودن و سرشار از آهن بودن لذت گرما را هم به صبح شما اضافه خواهد کرد. و یک روز کاری پر انرژی را برای شما فراهم خواهد کرد. یا اگر دانش آموز یا دانشجو هستید با خیالت راحت تا موقع ناهار شما را متمرکز خواهد نمود.

تخم مرغ از بهترین گزینه ها برای صبحانه می باشد. و خوردن روزانه آن توصیه می شود. املت ها به روش های مختلفی تهیه می شوند که البته این به ذائقه هر فرد بستگی دارد. اما به هر حال املت از جمله گزینه های مناسب برای صبحانه می باشد که تهیه آن سریع و راحت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید